سفارش تبلیغ
صبا ویژن
سلام محب برمحبان حسین ع
صفحه ی اصلی |شناسنامه| ایمیل | پارسی بلاگ | وضعیت من در یاهـو |  Atom  |  RSS 
آنچه از دنیا نزد تو آید بستان و از آنچه به تو پشت کند روى بگردان ، و اگر چنین نتوانى بارى جستن را از حد در نگذرانى . [نهج البلاغه]
» آمارهای وبلاگ
کل بازدید :142451
بازدید امروز :22
بازدید دیروز :33
» درباره خودم
» لوگوی وبلاگ
سلام محب برمحبان حسین  ع
» لوگوی دوستان» آوای آشنا
» وقایع الایام

مناسبتهای روز هشتم فروردین ماه

 

 - قیام مردم یزد علیه رژیم پهلوی در اربعین شهدای تبریز (1357ش.)

- رحلت فقیه جلیل آیت الله سید جواد حسینی شاهرودی (1377ش.)

 

1 – به دنبال انتشار مقاله توهین آمیز روزنامه اطلاعات علیه امام خمینی (ره) در هفدهم دی ماه سال 1356و قیام 19 دی، جرقه اعتراضی در شهر قم زده شد که سرانجام با تظاهرات مردمی دیگر شهرهای ایران شعله های انقلاب سراسر کشور را فرا گرفت. تظاهرات طلاب و مردم قم در حمایت از رهبر تبعیدی نهضت عظیم اسلامی و همچنین در اعتراض به اسائه ادبی که نسبت به مقام شامخ آن مرجع عالی قدر صورت گرفته بود توسط عمال رژیم منحوس پهلوی به خون کشیده شد که در پی آن عده ای شهید و مجروح شدند. با نزدیک شدن چهلم شهدای 19دی قم شهر مبارز ستیز تبریز در 29 بهمن 56 مراسم با شکوهی را برگزار کرد. این حرکت مردم تبریز با حمله مأموران مسلح رژیم به مردم بی دفاع فاجعه ای دردناکتر و هولناکتر از حادثه قم آفرید. پس از مدتی و با نزدیک شدن چهلم شهدای تبریز مردم در شهرهای مختلف ایران دست به تظاهرات زدند. مردم یزد نیز تظاهرات خود را از 8 فروردین آغاز کردند. این اعتراضات در روزهای بعد ابعاد وسیعتری به خود گرفت. به دعوت آیت الله صدوقی بازار تعطیل شد و مردم در مسجد جامع یزد تجمع کردند. این تجمع که با سخنرانی یکی از انقلابیون همراه بود با تظاهرات مردم در خیابانها ادامه یافت و حمله رژیم به مردم مجدداً چهره واقعی نظام پهلوی را آشکار ساخت. اربعین شهدای تبریز در شهرهای دیگری همچون اهواز و جهرم نیز با خاک و خون کشیدن مردم همراه بود. بدین ترتیب انقلاب اسلامی ایران حرکتی پر شتاب تر به خود گرفت تا این که در 22 بهمن 1357 به پیروزی رسید.

 

 2 – آیت الله سید جواد حسینی آل علی شاهرودی در سال 1308ش. (1348ق.) در نجف اشرف و در بیت علم و تقوا و فضیلت به دنیا آمد. وی مقدمات علوم دینی و سطوح را نزد پدر و دیگر استادان فرا گرفت و پس از آن در درسهای فقه و اصول حضرات آیات سید محمود شاهرودی و سید ابوالقاسم خویی شرکت جست. ایشان از اعضای هیأت استفتاء و مسؤول دفتر و بعثه حج آیت الله العظمی سید محمود شاهرودی بود و به افتخار دامادی ایشان نائل شد. ایشان در سال 1354ش. به دلیل فشار حکومت بعث به ایرانیان مقیم عراق به کویت مهاجرت کرد و به بزرگداشت شعائر دینی و تبلیغ و تدریس و تأسیس مساجد و مدارس پرداخت. آیت الله شاهرودی در سال 1370 ساکن تهران شد و بیمارستان مجهزی را تأسیس نمود. از آن عالم بزرگوار تألیفاتی به چاپ رسیده که برخی از آنها عبارتند از: المحاضرات فی التاریخ و الحدیث در دو جلد، الامام المهدی و ظهوره، آداب الحرمین و... . آن دانشمند بزرگ سرانجام در 8 فروردین 1377ش. برابر با اول ذیحجه 1418ق. در 69 سالگی چشم از جهان فرو بست و در صحن مطهر حرم حضرت معصومه (س) به خاک سپرده شد.

   • کلمات کلیدی :
  • مـــــــحـــــب:: 88/1/8:: 1:30 صبح | نظرات دیگران ()