سفارش تبلیغ
صبا ویژن
سلام محب برمحبان حسین ع
صفحه ی اصلی |شناسنامه| ایمیل | پارسی بلاگ | وضعیت من در یاهـو |  Atom  |  RSS 
چه نیکوست فروتنى توانگران برابر مستمندان براى به دست آوردن آنچه نزد خداست ، و نیکوتر از آن بزرگمنشى مستمندان به اعتماد بر خدا برابر اغنیاست . [نهج البلاغه]
» آمارهای وبلاگ
کل بازدید :142449
بازدید امروز :20
بازدید دیروز :33
» درباره خودم
» لوگوی وبلاگ
سلام محب برمحبان حسین  ع
» لوگوی دوستان» آوای آشنا
» وقایع الایام

مناسبتهای روز هفتم فروردین ماه

 

- درگذشت حسین کاظم زاده ایرانشهر نویسنده معاصر ایرانی (1340ش.)

- صدور بیانیه دبیر کل سازمان ملل متحد در محکوم کردن کاربرد سلاحهای شیمیایی (1367ش.)

- بازگشایی مسجد شهر گنجه در جمهوری آذربایجان پس از 70 سال تعطیلی و حاکمیت ضد دینی کمونیسم بر این منطقه (1369ش.)

 

1 – حسین کاظم زاده ایرانشهر تبریزی در سال 1262ش. در تبریز به دنیا آمد و تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش فرا گرفت او مدتی به قفقاز رفت و سپس برای ادامه تحصیل راهی استامبول شد. کاظم زاده در این شهر به آزادی خواهان ایرانی مقیم استامبول پیوست و همراه آنان انجمن برادران ایرانی را تأسیس نمود. وی از ترکیه به مکه و سپس به اروپا رفت و پس از طی مدارج تحصیلی، در مدرسه عالی اجتماعی پاریس فن روزنامه نگاری را فرا گرفت. وی در پاریس به همراه علامه محمد قزوینی انجمن مصاحبات ادبی و علمی ایرانیان پاریس را بنیان نهاد و پس از چندی به تدریس زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه کمبریج انگلستان مشغول گردید. وی در سال 1301ش. مجله ایرانشهر را در استامبول به مدت 4 سال منتشر کرد و از طرف وزارت فرهنگ، سرپرستی دانشجویان ایرانی در ترکیه را بر عهده گرفت. کاظم زاده پس از 19سال اقامت در آلمان به سوئیس مهاجرت کرد و در آنجا یک مکتب عرفان باطنی تأسیس نمود که طرفداران زیادی داشت. وی به زبانهای فرانسه، انگلیسی، آلمانی و عربی تسلط داشت و اشعار فراوانی نیز سروده است. در جستجوی خوشبختی، راه نو، تجلیات روح ایرانی، اصول اساسی روان شناسی و... از جمله تألیفات اوست. کاظم زاده ایرانشهر سرانجام در 78 سالگی در سوئیس بدرود حیات گفت و در همانجا به خاک سپرده شد.

 

2 – با گذشت زمان و استفاده گسترده عراق از سلاحهای شیمیایی و عدم واکنش جدی شورای امنیت در سالهای بعد، "خاویر پزدکوئیار" دبیر کل وقت سازمان ملل به ابتکار خود بیانیه ای صادر کرد و دولت عراق را به رغم سکوت بیانیه ها و قطنامه های شورای امنیت محکوم نمود. یکی از این بیانیه ها در هفتم فروردین 1367 برابر با 28 مارس 1988 صادر شد. دبیر کل در آن ابراز می کند که با تأسف، شواهد بسیاری در خصوص کاربرد سلاحهای شیمیایی در روزهای اخیر از طرف نیروهای عراقی در دست دارد که ضایعات فراوانی از جمله به شهروندان هر دو کشور ایران و عراق وارد شده است. در بخش دیگری از این بیانیه افزوده شده دبیرکل به طور صریح کاربرد سلاحهای شیمیایی را تحت هر بهانه ای محکوم اعلام کرده است. اعلام این محکومیت از سوی دبیر کل سازمان ملل متحد به لحاظ جایگاه سیاسی و معنوی وی، واجد اهمیتی اساسی می باشد که کمتر اتفاق افتاده است. این جسارت دبیر کل که در عین بی طرفی و ضمن انعکاس وقایع، روابط مستمر خود را با طرفهای مخاصمه در طول 8 سال جنگ حفظ کرده، تأثیری اساسی در محدود کردن نقض قواعد بشر دوستانه بین المللی در طول مخاصمات و پایان دادن به جنگ داشته است.  • کلمات کلیدی :
  • مـــــــحـــــب:: 88/1/7:: 12:13 صبح | نظرات دیگران ()